SSH ile mysql import nasıl yapılır ?

Mysql veritabanınız çok yüksek boyutlarda ise dumper scriptlere yönelmeniz gerekiyor. MB cinsinden 600 mb ve üzeri bir veritabanına sahip iseniz dumper scriptler de işinizi görmeyecektir. Ki zaten büyük ihtimal bu yazıyı bu sebepden dolayı okuyorsunuz. :) Bu durumlarda işlemlerinizi SSH üzerinden gerçekleştirmek durumundasınız. Ben sizleri SSH üzerinde yetkisi olan birer root kullanıcısı olarak görüyor ve konuyu o şekilde anlatıyorum. Verecek olduğum komut da zaten root yetkisi olan kişiler ile uygulanabilmektedir.

Öncelikle veritabanı yedeğinizi sql olarak web sitenizin ana dizinine atın ve CHMOD ayarını 777 yapın. Ardından SSH a root olarak bağlanın ve aşağıdaki komut ile sql dosyanızı sunucunuza  indirin. SQL dosyanızı sunucuya indirmedeki amacımıza gelecek olur isek, sunucuda var olan bu dosyayı SSH okuyacak ve veritabanına import edecektir. Aşağıdaki komutu eksiksiz bir şekilde uygular iseniz, % lik cinsden bir gösterge ekranınızda yer alacaktır. İndirme işlemi bittiğinde SSH üzerinde sistem size bilgi verecektir.

wget http://siteniz.com/sqldosyaniz.sql

Bu komut ile sql dosyanızı sunucunuza çekmiş bulunmaktasınız. Şimdi bu çekilen sql dosyasını SSH üzerinden veritabanınıza import edeceksiniz. Mysql root parolasını bilmeyen kişiler WHM üzerinden “Mysql Root Password” bölümünden yeni bir şifre belirleyebilirler. Genellikle Cpanel kullanıldığı için bu örneği verdim. Cpanel kullanmayan arkadaşlar yine SSH üzerinden mysql root şifresini değiştirebilirler.Değiştirmeleri için gerekli komutları google üzerinden araştırmalı ve bulmalısınız. Burada bu konuya yer vermiyorum. İşlemlere devam edelim. Hemen boş bir veritabanı oluşturun ve aşağıdaki komut ile işleminizi gerçekleştirin.

mysql -u root -p veritabani_adı < yüklenecek.sql

Bu komut ile sql dosyanızı belirtilen veritabanına import etmek için görev başlatmış olucaksınız. Bu görevin başlayabilmesi için sizden parola istenecektir. Bu kısıma az önce belirlediğiniz root şifrenizi girecek ve işlemin bitmesini bekleyeceksiniz. İşlem bittiğinde SSH satırına düşecektir. 500 mb bir veritabanında yaklaşık 8 dakika ile işlemi gerçekleştirdim. Sunucu özelliklerinize göre bu süre artacak ve azalacaktır. Lütfen işlem bitmeden SSH pencerenizi kapatmayınız. SQL aktarım işlemi bittiğinde, SSH satırınız aşağıdaki görseldeki gibi olacaktır.

SSH import SQL

SSH import SQL

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı
  • Recep Akkoç dedi ki:

    MySql’de 1 GB nin uzerinde databaseler yonetiyor iseniz Sql Import ve Export (Dump and Execute) icin “Navicat” islimli programi oneririm. Premium versionlari ile Mssql Oracle gibi database formatlarindada ayni anda calisabilir, kopru kurabilir, IDE mantiginda Triger Stored Procedur yazabilirsiniz.


*