TEMPEST nedir? Tempest için korunma yolları nelerdir ?

Öncelikle Tempest kelimesinin anlamı ile başlamak istiyorum. Tempest esasen anlamını aldığı kelimelerin baş harflerinden oluşan bir kavram. ” Telecommunications Electronics Material Protected From Emanating Spurious Transmissions ” cümlesinin baş harfleri TEMPEST kelimesini oluşturuyor.

Bu kısa açıklamanın ardından, Tempest teknolojisini sizlere tanımlamaya başlayabilirim. Günümüz teknolojisinde, digital ortamda yer alan bilgi ve belgelerimizin zararlı kişilerin eline geçmesini istemeyiz. Bir çok web sitesi, bir çok sistem ve bir çok özel belgelerin internet ortamında yayıldığına şahit oluyoruz. Peki ama bu belgeler nasıl oluyorda birilerinin eline geçebiliyor. Bu belgelere ulaşanlar nasıl yöntemler uyguluyor.

Bizler özelimizi oluşturan olguları korumak için şifreler, güvenlik duvarları oluşturuyoruz. Peki başka bir yöntem bu koruma kalkanlarını aşıyor olabilir mi acaba ? Bu sorunun cevabı ise evet arkadaşlar. TEMPEST teknolojisi ile bu mümkün. Tempest teknolojisi ile geliştirilen bazı özel cihazlar, elektro manyetik yayılım yapan bilgisayar v.b. cihazların elektro manyetik dalgalarını okuyabiliyor ve yorumlayarak kopyalayabiliyor.

Çağımızda en gelişmiş elektronik ortamın bilgisayar olduğunu düşünürsek, monitörünüz, klavyeniz ve hatta ana kartınızda bulunan ekran kartınız da dahil tüm cihazlarınız elektro manywetik yayılım göstermektedir. Monitörünüzün yaymış olduğu elektro manyetik dalgalar yaklaşık olarak 500 metre uzaklığa yayılım göstermektedir. Şayet monitörünüz metal bir eşyanın ya da cismin yanında ise bu uzaklık 800 metre ve üzeri uzaklığa da ulaşabiliyor. Devlet dairelerinde yapılan yazışmaların 800 metre ileride bir TEMPEST alıcı ile sorgulandığını ve kopyalandığını düşünsenize. Sizce ülkeler için ne denli bir tehlike. Korkulması gereken bir olgu aslında.

Tempest Alıcı - DSI-1550

Tempest alıcıların yaklaşık 1 km uzaklıktan evinizde çalıştığınız bilgisayardaki bilgilerinizi kopyalıyor olması hiç de hoş olmasa gerek. Örnek bir tempest alıcıya buradan ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınızın yaymış olduğu elektro manyetik dalgaları evinizde bulunan bir radyo alıcısı ile test edebilirsiniz. Hoparlöre cızıltı şeklinde sesler verecektir. Bu dalgaları 1 km ötede çözebilen bir Tempest Alıcı bilgilerinizi birebir kopyalayabilme yeteneğine sahiptir. Bu kopyalama için ne bir kablo ne de bir internet bağlantısına ihtiyaç duymamaktadır. Siz kendi eliniz ile Tempest Alıcı cihaza dalgaları zaten yayıyorsunuz. O da görevini yapıyor ve sizin altın tepsi ile sunduğunuz bilgileri kendine kopyalıyor.

Tempest Alıcılardan Nasıl Korunulur ?

Örneğin askeri üstlerden bahsedelim. Hepimiz biliyoruzki askeriye içerisinde özel bazı evraklar ve bilgiler bulunur. Bu bilgilerin 3 cü şahıslar ile paylaşılması güvenlik sorunlarını beraberinde getirir. Bir askeri personelin bilgisayarında önünde bulunan ekranın başka bir ekranda birileri tarafından takip edilmesi hiç de hoş bir durum değildir diye düşünüyorum. Peki Türkiye bu konuda neler yapıyor ? Tubitak bu konuda bir kaç çalışma yapmış ve oldukça başarılı sonuçlarda elde etmiş durumda.

Zırhlama Yöntemi

Çok gizli evrakların ( devlet sırları, askeri sırlar v.b.) bulunduğu devlet daireleri için en güvenli yöntemdir. Bilgisayarların bulunduğu odaların zırhlanması gerekmektedir. Zırhlanacak odalar tamamen iletken bir maddeyle ( Örneğin kurşun) kaplanarak elektromanyetik yayılımları durdurucu Faraday kafesi oluşturulmalıdır.

Elektro manyetik dalgalara görültü eklemek

Bu yöntem ikinci yöntemdir. Bu yöntem ile, yayılan elektro manyetik dalgalara gürültü ekleyebilrisiniz. Bu sayede elektro manyetik veriyi algılayan cihazda parazit olulşacak ve başarılı bir Tempest  sonuç alınamayacaktır.

Cihazların pozisyonu

Bilgisayarınızın monitörünü kesinlikle pencereye çevirmeyiniz. Elektro manyetik yayılımın çok net bir şekilde yayılmasını sağlar. Bilgisayarınız metal dolapların, kalorifer peteklerinin ya da borularının yakınında olmasın. Elektro manyetik yayılımın artmasına en büyük etki sağlayan neden metallerdir. Bu iletkenler dalgaların yayılımını güçlendirir.

Düşünsenize ÖSS ‘yi kazanamayan kimse kalmazdı değil mi. Soruların hazırlandığı bilgisayarı bir Tempest alıcı ile kontro laltına alsalardı ?

Ki nitekim bu tür girişimlerde yapıldı. Aselsan koruyucu bir filtre bulutu ile ÖSYM binalarını koruma altına almış durumda. Yani malesef bunu yapmaya çalışanlar da emellerine ulaşamayacaklar. Strong Room ası verilen odalarda çalışan bu bilgisayarlara ulaşılması malesef şu an için imkansız gibi birşey.

Bazı Tempest Görüntüleri

Tempest alıcılar ile oluşturulan kopya

Tempest alıcılar ile oluşturulan kopya

Tempest alıcılar ile oluşturulan kopya

Tempest alıcılar ile oluşturulan kopya

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı

*