TTnet interneti kapatsın, bizim türkler açsın !

TTnet

TTnet

Ya arkadaş artık pes diyorum. Bizim uyanık Türkler nerede bir uyanıklık var onun peşinde! Almanyada buzdan jeton yapma olayından sonra, sanırım aklımda en yer edecek olaylardan biride bu diye düşünüyorum. Uyanık Türklerimiz kafalarını daha farklı şeylere çalıştırsalar, ülkemiz bir çok konuda ileriye gidecek ve kalkınacaktır diye düşünüyorum. Neyse msn de bir arkadaşım ile görüşmem sonucu öğrendiğim olayı sizede anlatmak istiyorum. Bu anlattığım olayı, sizlerde yapın diye anlatmıyorum. Sonuç olarak iyi bir müslüman olmanın gereği, kul hakkı yememekten geçer. Onca insan TTnet e ödeme yapıyor ve sen yapmıyor isen, bu bir uyanıklık değildir. Kul hakkı yemektir. Şunuda söylemeden geçemeyeceğim. TTnet gerçekten ücret konusunda olayı iyice abartmış durumda. Dünya genelinde ortalamanın üzerine bir fiyat ile hizmet veriyor. Bu tip uyanıkların olmasını normal karşılıyorum. Ama doğru bulmuyorum !

Bizim Türk, TTnet ‘in kapattığı internet hattını nasıl açıyor ?

internet

internet

Şimdi TTNET borç yüzünden hattınızı kapatmıyor aslında. Bizim Türk de bunun farkında. TTNET ‘in internet hesabını sadece filtreye aldığını iyi biliyor. Bu filtre yalnızca ödeme sayfasını görüntülemenizi sağlıyor. Ki zaten sayfa açmaya kalksanız dahi sizi ödeme sayfasına yönlendiriyor. Bu sayfa https:// ön ekine sahip. Yani güvenli (SSL içeren) bir sayfa. Şimdi bizim Türkler şöyle düşünüyor.. ” Ulan ben bu sayfayı görüyorsam. Ben de internet var o zaman. ” Bu düşüncenin ardından; bizim Türk, ” Madem internetim var bende o zaman IP adresimi değiştirir ve internete çıkarım arkadaş. ” diyor.  Sonra da, malum programını bilgisayarına kuruyor. Böylece IP adresi anlık olarak sürekli değişiyor. Bu değişim, faturası ödenmediği için kapatılan hattınızı aktif hale getiriyor. Bu bir açık mıdır ? Hayır açık değildir. TTnet buna önlem alabilir. Büyük ihtimal bu yazı da kendilerine ulaşacaktır zaten..

Bedava kullanılan internet için TTnet ‘in bir girişimi var mı ?
TTnet ‘in bu konu hakkında, hukuki boyutda başlattığı her hangi bir girişim yok. Duymadım. İnternet de ise hiç rastlamadım. Şimdi düşünüyorum da, yapı olarak oldukça büyük olan bu kurum, nasıl olurda bu tür bir şeyin yapılmasına engel olmaz. Kendime soruyorum. Acaba işlerine mi geliyor bu durum? Her neyse daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Bilişimci kimliğim ile konuşmak gerekirse, yapacakları şey bir firewall hazırlamak. Hiç de zor bir olayı yok.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

8 Yorum Yapıldı
 • FeRHaD dedi ki:

  TTnet parolasın modeme yanlış girsem de, tivit atabiliyorum Twitter API kullanan uygulamalarla. Demek ki o da bundan kaynaklı.

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Evet TTNET internet hattını, firewall ile kısıtlanmış hala getiriyor. Bunu şöyle düşünün, faturasını ödemediğiniz bir GSM hattınızın aramaya kapalı olduğu halde, uyduya sinyal gönderebiliyor olması gibi…

 • Tuğçe dedi ki:

  Sanırım 4 aya kadar ödenmezse sınırlanıyor diyelim internet. İnsanın durumu müsait olsa zaten 4 ay beklemez her ay düzenli öder faturasını. Eline para geçip yatırana kadar bu https:// geçici bi süre için mükemmel. Ama kullansam da kullanmasam da o faturayı ödemek zorunda olduğum için https:// ile aynı paraya internet özgürlüğümü kısıtlamak istemem. Bulur buluşturur yatırırım…

 • Özgür Bozkurt dedi ki:

  O değil de etiketler çok güzel :)

 • vedat dedi ki:

  Valla super oldu bu ya sureklı netım kapanıyodu abı acayıp yararlı bılgı oldu bencede ama haklısın kullanmamak lazım ama ben bı denıcem bakalım nasıl oluyo :D ama kullanmamak lazım


*