Türkiye ‘de İçMimar olmak ne demek ?

ic-mimar-interior-design

Daha küçük yaşlarda hayalini kurduğum mesleğim için; ÖSS ve ardından sonra çekilen tüm maddi ve manevi zorluklar ile, hayallerini kurduğum mesleğe ulaştım demeyi çok isterdim. Ne yazık ki bunu söyleyemiyorum. Evet Türkiye ‘de bir şeyleri başarmak çok zor. Ortam, bilgi ve bakış açısı daha gelişmemiş olan Türkiye ‘de yaşayan onca insan ile birlikte…. Cümlelerime böyle başlamak istemezdim. Onları da suçlamıyorum. Geçmişte ülkemizin yaşadığı tüm olumsuz olayların yansıması bu eksiklikler. İçMimar olmak için, ÖSS sonrası yurt dışında Üniversite eğitimimi tamamlayan ben, hayalini kurduğum meslek için iş görüşmelerine gittiğimde,  “Ne oluyoruz ? Nedir bu saçmalık ? “ sorusunu kendime sormaya başladım.  ” Ama Hani Böyle Değildi ? Nasıl ya ? Ben böyle beklemiyordum ? “  soruları ile de görüşmelere gitmeye devam ettim diyebilirim. Sizin mesleğiniz adına kurduğunuz hayalleri gerçekleştirmek için gerekli ortamın olmadığını anladım.

2010 yılında; İçMimari eğitim ile mezun olduğum üniversite döneminden hemen sonra yaşadığım bu sıkıntılar, tabi ki beni yıldırmadı. Ben yine aynı kararlılıkla iş görüşmelerine gittim. Durumu çok iyi anladım. Ve kendimi tanıttım… tanıttım…. tanıttım…. Daha sonra anladım ki ben kendimi değil, önce İçMimarlığın ne olduğunu ya da ne olmadığını piyasadaki şirket sahiplerine ve hitap ettikleri müşterilere anlatmam gerekiyormuş. Nitekim artık kendimi değil, mesleğimi anlatmaya başladım. Çorbada bir tuzum oldu mu ? Evet oldu. Hükümetin de İçMimarlık adına bir girişimde bulunmadığını ve bulunmayacağını da bilmek artık beni eskisi gibi şaşırtmıyor.

Zaten Türkiye ‘de Teknik Adam denildiğinde; futbolda görevde olan Teknik Direktörlerin hatırlanması, durumun ne derece vahim olduğunu belli etmiyor mu ? Nedendir bilinmez. Biz teknik ressamlar çoğu zaman işin içinden çıkılmaz olduğu projelerde devreye gireriz. Projenin hemen öncesinde, ya da daha basit konularda ihtiyaç duyulan insanlar değilizdir. Pahalı geliriz diye hiç bulaştırılmaz İçMimarlar. Bir AHMET USTA ile bir bilir kişi ile bu işi hallebilen yetenekli bir milletiz. Sanılır ki ucuza iş yapınca başarı elde ederiz. İşin sonunda;  iş çıkmaza girdiğinde, ” Tüh ! Keşke 3 kuruş fazla verseydim de başımı ağrıtmasaydım. Şimdi ettiğim zarar da cabası oldu.. Dur bir İçMimar çağıralım “ cümlesi ardından ihtiyaç duyulan kişiler oluruz. Bu ülkede ” Güven Dekorasyon ” diye tabela yaptırıp işe girişen insanlar ile tabi ki rekabet içerisinde değiliz. Nedense bu insanlar ile iş yapılmaya hala devam edilebiliyor.. Sanıyorlar ki İçMimarlar bu işi daha pahalıya yapıyorlar. Hayır ! Kendini size İçMimar diye tanıtan yobazlar yapıyor bunu. İçMimarlar sizde sadece size verdikleri teknik bilginin karşılığı ücreti alıyorlar. Sizin ve AHMET USTA ‘nın bilmediği bilgiyi. Pazarda 2 kilo armut alır gibi alınamayan bilgiyi.

Örnek verelim;
Evinize dekorasyon yaptıracaksınız. Ve bu işi ucuza ama kaliteli bir şekil imal edeceksiniz. Hemen internete giriyor ve araştırmaya koyuluyorsunuz. Herkesin ilk başvurduğu yere başvuruyorsunuz. Ve arama motoruna Dekorasyon Ustası yazıyorsunuz. Ahmet Ustayı çağırıyorsunuz. Ahmet usta şöyle bir bakıyor.. ” Abeyyy ben bu işi 5000 e yaparım “ diyor. İşi de yapıyor ve bitiriyor. ( Şanslı İseniz ) Sonra aradan 6 ay geçiyor. Kış geliyor. Ve ardından yaz mevsimine doğru, birden ne oluyorsa Alçıpan su alıyor. Küf yapıyor v.b. durumlar oluşuyor.. Ahmet Usta aranıyor. Ahmet Usta, “Beni ilgilendirmez 6 ay önceydi. Sorun sizin sorununuz. İsterseniz baştan yapayım” diyebiliyor.

Peki neden alçıpan bu sorunu oluşturuyor? Hemen cevap vereyim.  Ustanın teknik bilgisi yok. Teknik bir kişi değil çünkü. Bilgisi olmadığı için hangi alçıpanı kullanması gerektiğini bilmiyor. Izolasyon bilgisi slikon sıkmaktan öteye gidemeyecektir. Halbuki alçıpan dediğiniz malzemenin 40 çeşidi olduğunu siz bilemeyebilirsiniz. Usta bilse bile, en ucuzu ne ise nalburdan onu alıp gelecektir. Size 5000 TL ye yaptığı işi 7000 TL ye yapması gerekirken..

Ya da kullandığı ucuz boyadan dolayı, kanserojen etkiler ve 2 yıl boyunca evinizden çıkmayan boya kokusu.. Su aldığı birleşim yerleri şişen, Lamine sandığınız Laminant lar. Ya da Amerikan kapı diye yaptırdığınız, sanayi kapıları. Ya da elektrik kablosu diye çektiğiniz yanmaması gereken yanan kablolar. Örnekleri çoğaltacak olur isek sonu gelmeyecektir.

Bu mantıkta iş yaptıran müşteriler olduğu sürece İçMimar ne yapabilir ? Benim bildiğim, ustalar ile İçMimar görüşür. Bu işin standar şekli tüm dünyada  budur. Zaten ustanın kalitelisini iyi bir İçMimar 5 ci dakikada anlayacaktır. Projesi çizilmemiş bir işin nereye varacağını bilebilen ustalar ile müşterilerin yer aldığı bir ülkede yaşıyoruz. Biz bu Ustalara MÜNECCİM AHMET USTA diyoruz. Projesini para vermeden çizdirmek isteyen müşterilerin yer aldığı bir ülkede yaşıyoruz. Benim işim gücüm yok. Bilgisayarın başına oturup saatlerce çizim yapıp malzeme seçeceğim. Bilgimi becerimi bu işe zaman ayırarak geçireceğim. Karşılığı olmadan mesai harcayacağım.

Bu aynı şuna benzer. Özel bir hastaneye gidersiniz.  ” Doktor bey kendimi kötü hissediyorum. Beni bir muayene edin, ama kötü bir şey yoksa muayene ücreti ödemem. Varsa ilaç parasından düşersin. “  Bizde ki proje ücreti muhabbetidir. Her yerde yapılır.

Kısacası Türkiye ‘de “İçMimar olamamak – İçMimarlık yapamamak ” diye bir şey var. Kendini İçMimar diye tanıtan fakat İçMimarlık eğitimi almamış insanlar yüzünden piyasadaki işler hep sekteye uğruyor. Yakın tarihte ” İçMimarlık Kursları “ adı altında İçMimar olun ! sloganları ile kursların açıldığını da gördüm. Peki. Afedersiniz. Bizler gerizekalı mıyız? 3 ay kursa gitmeyi bilmiyormuyduk . 4 + 1 yılı 8 farklı proje ile boşa mı okuduk  ? 30 un üzerinde teknik programı boşa mı öğrendik. Akademik bilgiler ile boşamı donatıldık. Yapı ve malzeme bilgilerini 4 yıl boyunca boşamı okuduk. Işık ve rengin insan piskolojisi ile ilişkisini boşa mı öğrendik. Mimari felsefeleri ve mimarlık tarihini boşa mı öğrendik. Bu kadar kolay olacak ise neden 3 aylık kurslara gitmedik.?

Bilgili olmadan İLGİLİ olmayalım ! İçMimar ın işini İçMimara yaptıralım. Ahmet Ustaya değil !!!

Ahmet Usta ‘nın bilmediği teknik bilgilerden bazılarının yer aldığı bir video

Get the Flash Player to see this content.

Bir İç Mimarın Müşterisine Yaptığı Sunum ( Ahmet Ustanın Rüyasında gördüğü ama size aktaramadığı görüntü )

 

MÜNECCİM AHMET USTA ‘nın hayalini kurup size anlatamadığı görüntüler

icmekan-1

 

icmekan-2

 

icmekan-3

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

1 Yorum Yapıldı
  • Turgut Kaçar dedi ki:

    Güzel bir analiz olmuş elinize sağlık ama çözümsüz değil. Korkmayalım ODA da buluşalım….


*