Türkiye İş Bankası – Çocukluğuma dokunan banka!

Gerçekten kaç yıl oldu hiç bilmiyorum. Ama çocukluğumdan beri Türkiye İş Bankasının müşterisiyim ya da kendi dilimde onun arkadaşıyım. İştegenç adı altında oluşturdukları topluluktan; Milli takım forması, hikaye kitapları ve bir çok hediye kazandığım çocukluk yıllarımda hep olumlu şeyler hatırladığım bir banka. Yarışmalarda hep kazanan ve bir sonraki yarışmanın hayalini kuran bir çocuktum. O dönemde; “istegenc.com.tr” alan adında hizmet veren bu topluluk, simdi ise “isteuniversiteli.com.tr” alan adı ile hizmet veriyor. O zamanın çocukları şu anda üniversiteli çünkü.

Bilmiyorum bu yazıyı okuyan kaç kişi de vardı ama ? ” Metal Kumbara ” ile para biriktirmeyi öğrendiğimi söylesem yalan olmaz. Ki bu kumbaranın hikayesi 1928 yıllarına dayanır. İş Bankası; her zaman bir bankadan çok daha fazlası oldu benim için. Şirket kurduğum dönemde bile yine İş Bankası ile yoluma devam ettim. Bugün bu yazıyı yazan ben 32 yaşındayım. Ve ömrüm vefa ettikçe de bu arkadaşımı bırakmayı düşünmüyorum. Kumbara seferberliğinde o dönemlerde çocuklar adına yayınlanan dergilerin çok ama çok önemli rolü olmuştur çocukların hayatında. “İş Kumbarası” adıyla ilk dergiyi 1931 yılında çıkarmışlar. Bizler zaten o dönemde yoktuk. Fakat Türkiye İş Bankasının arşivlerinden bu bilgilere kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Günümüzde ise, bu türden dergi yayınları, 0-7 ve 8-15 yaş grubuna özel olarak “Mini Kumbara” ve “Kumbara” isimleri ile yayın hayatına devam etmektedir. Kumbara ve Mini Kumbara dergilerinin tüm sayılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Peki biliyor musunuz ? Şimdi bu kumbara geliştirildi ve Digital Kumbaraya dönüştürüldü. Ben çocuğuma bir tane aldım bile. Bluetooth ile kendi hesabımdan çocuğumun kumbarasına para bile gönderebiliyorum. Kendisi sürekli geliştiren bir banka ve bu banka ile büyüyen yeni nesillere hala şahit oluyorum. Hem de 4 yaşındaki kızımda oluşturduğu bende ki aynı etki ile. Her zaman aklıma geleni de buraya yazmak isterim. ” Atatürk ün elinin değdiği her şey ayrı bir güzel diye düşünüyorum. ” Siz de çocuğunuz için bir digital kumbara alın. Bunu size şiddetle tavsiye ediyorum. Ve bu kumbara her zamanki gibi ÜCRETSİZ arkadaşlar.

Digital Kumbaranın bir kaç özelliğini sıralamak isterim. Digital kumbaranın bir ekranı var. Bu ekrandan çoğu bilgiyi görebiliyorsunuz. Bunlar;

• Transfer edilen tutar
• Gönderici tarafından yazılan mesaj
• Çocuğa ait Vadesiz Hesap ile Vadeli Kumbara Hesabı’nın toplam bakiyesi
• Birikim için hedeflenen tutar ve bu hedefe yaklaşma oranı

gibi bilgiler görüntülenebiliyor. Ortada bir hedef ve amaç var. Çocuğunuz bu kumbara ile ekonomisini sayısal olarak hesaplayabiliyor ve yönetebiliyor. Bu ileride yaşayacağı hayatı kolaylaştıracak bir adım. Bunu iyi anlamalı ve bir kumbara da çocuğunuza siz almalısınız.

İşCep’ten Dijital Kumbara menüsüne giren İş Bankası müşterileri (veli ve 3. kişiler) telefonlarının Bluetooth özelliğini açarak etraflarındaki kumbaraları görüntüleyerek, para göndermek istedikleri kumbara ismini seçip, transfer etmek istedikleri tutarı “kaydır-at” özelliği ya da “işlem tutarı girişi” ile Dijital Kumbara’ya gönderebiliyor. Üstelik Dijital Kumbara’nın ekranında görüntülenmesini istedikleri mesajları ile birlikte! Bunun için yalnızca İşCep kullanıcısı olmak ve etraftaki Dijital Kumbaralar arasından gönderim yapmak istenen çocuğun ad ve soyad bilgilerinin bilinmesi yeterli.

Bir özelliği de var ki benim çok hoşuma gidiyor. ​Dijital Kumbara,  Dijital Kumbara sahibi çocuğun doğum gününde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nda ve 31 Aralık’ta günde 3 defa kutlama animasyonu gösterir. Siz çocuk psikolojisi ile düşünürseniz, çocuk için çok ama çok önemli bir olay olduğunu anlayabilirsiniz.

Get the Flash Player to see this content.

Ben çalışıyorum. İşten çıkana kadar banka kapanıyor diyorsanız, İş Bankası Cumartesi günleri ve hafta içi 18:30 a kadar hizmet veren şubelere de sahip. Banka olarak farkını burada da gösteriyor. Mesela İstanbul, Avrupa yakası için Cevahir Alışveriş Merkezindeki şube bu şekilde çalışıyor. Ben de çoğu zaman işlerimi buradan hallediyorum. Türkiye İş Bankasının 24 Saat açık banka şubeleri de mevcut.  Buradan detaylı arama butonuna basarak ilgili şubelere ulaşabilirsiniz.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*