Türkiyede bilişim sektörü ve web hosting ne durumda ? Türkiyede İnternet hakkında bilgiler

Türkiyede İnternet Sektörü

Türkiyede İnternet Sektörü

Bilişim sektörü ile içli dışlı olan ve 12 yıldır sektörde olan biri olarak bu makaleyi yazabilme yetkisine sahip olduğumu düşünüyorum. Öncelikle internetin Türk insanı ile tanışması ve internetin bugüne nasıl geldiği ile başlayalım.

İnternet ilk olarak ne zaman Türk insanı ile tanıştı ?

Türkiyeli Türkler olarak, Nisan 1993 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi ‘nin girişimleri ile başlayan internet maceramız, 64kbit/san hat hızı ile hizmete açıldı. Açılan bu internet hattı Türkiyenin tek internet çıkış hattı idi. İnternet hattımızın tüm Türkiye halkına yayılması amaçlanıyordu. Öncelikle akademik kurumlar ile başlanılan dağıtım işlemi, zamanla tüm türkiyeyi saran internet ağına dönüştü. Bugün Türkiye’nin internet hattını  Türk Telekom başta olmak üzere bir çok özel kurum sağlıyor. Internet hızının onca yıla nazaran gösterdiği artış tartışmaya gayet açık ve seçik halde diye düşünüyorum. Aşağıdaki görselde Tüm dünya üzerinde internetin hız ve fiyat aralığını gösteren bir tablo bulunmaktadır. Artık diyecek başka bir şey de zaten bulamıyorum. Mexica en düşük internet bağlantısına sahip, sonrasında biz geliyoruz ve ardından bu kadarına pes diyoruz !!

Dünyadaki internet fiyatları

Dünyadaki internet fiyatları

Türkiyede bilişim sektörü ve fiyatları durumda ?

Evet Türkiyede bilişim sektöründe faaliyet gösteren Zed Teknoloji ‘nin sahibi olarak piyasayı yakınen takip eden biriyim. Türkiye bazlı neredeyse tüm veri merkezlerinin hat ve sunucu maliyetlerini biliyor ve dünya üzerinde bir çok yabancı veri merkezi ilede iletişim halindeyim. Radore Telekom ‘un baş bayisi olarak hizmet vermekteyim.

Türkiyede web hosting firmaları arasında son kullanıcı odaklı hizmet veren çok fazla firma olmaması, müşteriye verilen desteğin yetersiz kalması, maliyetlerin yüksek olması, vergilerin düşük olmayışı Türk Webmaster ‘ların yabancı şirketlere akışına sebep olamaktadır. Yurtdışı verimerkezli alınan hizmetler nedeni ile bir çok web sitesi kapalı kalmakta, yavaş açılmakta ve bir çok sorun ile yüzyüze kalınmaktadır. Türkiyede internet sektörünün gelişimi adına yapılan bir çok nitelikli adım ise devlet tarafından dikkate alınmamaktadır. Türkiyede oluşturulmaya çalışılan ” Ulusal İnternet Yapısı ” ne yazıkki 1993 yılından beridir hala oluşturulamamıştır.

Böyle bir ortamda; bilişim sektöründe hizmet vermeyi amaç edinen  internet kuruluşları, yüksek maliyetler nedeni ile, yurtdışına nazaran daha yüksek fiyatlar ile piyasada yer almaktadır.


Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

4 Yorum Yapıldı

*