Ofis Mobilyası Sektörü ve Türkiyedeki yeri

ofis-tasarimi

Ofis Mobilyası ve Ofis Mobilyasının Türkiyedeki yeri

Öncelikle bir iç mimar olarak bu konu hakkında  neden yazı yazdığımı anlatmak gerekirse, şu anda bağlı bulunduğum ve içinde yer aldığım bir sektör olması büyük bir neden sayılabilir. Mobilya sektörü, her geçen gün hızla büyüyen ve devlet tarafından büyük teşvikler sağlanan iyi bir sektör. Ofis Mobilyası adı altında; Türkiye’ de bir çok marka hem kendileri, hemde birbirleri ile yarışır durumda. Şu anda hızlı şekilde büyümekte olan ve benimde gözlemlediğim Bürotime markası hakikatten taktir ettiğim markalar arasında yer alıyor. Tabiki NURUS da bu konuda en önde gelen firmaların başını çekiyor.

Ofis Mobilyaları Satın Alırken Nelere Dikkat edilmelidir ?

Ofis mobilyasında temel prensip müşteri odaklı davranabilmektir. Yani açıklamak gerekir ise; siz ofisinizde ağırladığınız arkadaşınızı, dostunuzu ya da müşterinizi ne kadar iyi ağırlar ve kişide ne kadar büyük etki yaratır iseniz siz o kadar bu işte başarılısınız demektir. Esasen ticaretin ana prensibi kendinizi nasıl sunduğumuzdan geçmektedir. Bu bağlamda; ofisinizde kullandığınız mobilyaları özenle seçmelisiniz. Hem rahat, hem ergonomik hemde hesaplı bir alışveriş ve seçim yapmak tamamı ile sizin referans alacağınız noktalar ile alakalı bir durum. Önemli olarak gördüğüm en önemli referans noktası tasarım olacaktır. Sonrasında rahatlık ve ergonomi. Bir iç Mimar olarak tabiki sizlere önerilerde bulunmak isterim.

Bir Makam Takımı ne gibi özellikler içermelidir?

Makam takımı oturaklı, ağır ve etkileyici olmalıdır. Atıyorum bir X Belediye Başkanı ya da bir X Sendika Başkanı ‘ nın odası muhakkak ahşap bir takım olmalıdır. Metalden uzak, doğal ahşaplar ile üretilmiş bir makam deri koltuklar ile bezenir ise ağırladığı kişide ezici bir üstünlük sağlamasına yardımcı olacaktır. Bu ezici üstünlük karşı tarafı etkilemek için oldukça büyük bir etken. Karşı tarafı etkilediğiniz sürece işinizde başarılı ve etki bırakan bir kişi motifi sergileyeceksiniz. Yapmış olduğumuz bazı makam takımlarını örnek göstermek isterim.

Bir Ara Yönetici Odası ne gibi özellikler içermelidir ?

Makam takımına nazaran o ağırlıktan biraz uzak ve daha minimal çizgiler ile şekillenmiş takımlar daha uygun olacaktır. Bu bağlamda ağır ve etkileyici olmasından çok, daha sakin ve yine etkileyici olması tercih sebebi olacaktır. Ara yöneticiler bir şirketin sıcak yüzü olmalıdır. ” İyi Polis, Kötü Polis ” kavramında iyi Polis rolünde olan kişi olmalıdır. Bu kişi de sıcak yüzü ile etkileyen ve az da olsa ezici üstünlüğü olan kişi olacaktır. Yönetici takımı da bu kavramlar üzerine kurulu bir tasarım ve ergonomi içermelidir. Yapmış olduğumuz ara yönetici takımlarını örnek göstermek isterim.

Ofis Çalışan odaları ne gibi özellikler içermelidir ?

Bu ofis dosya yükü ağır olan bir ofis ise masaları daha küçük ve dolapları mümkün olduğunca yaygın bir ofis olmalıdır. Örneğin bir muhasebe ofisi ise, bu ofiste bolca dosya dolabı kullanmak gerekecektir. Masalar önü kapalı, perdeli ve koltukları çok rahat seçilmelidir. Şayet bu ofis bir tasarım ofisi ise, dosyaların bol olacağı bir ofis olmayacağından, daha çok sunum odaklı bir ofis olacaktır. Bu nedenle kanepeler ve masalar tasarımsal olarak etkileyici olmalıdır. Ki zaten burada önemli olan tek şey, karşı tarafı ne kadar etkilediğiniz olacaktır.

Daha geniş bilgilerin yer aldığı UzmanTV üzerindeki yayınlarımı izlemenizi öneririm.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*