Uluslararası Kıbrıs Üniversitesinden Büyük Atılım , UKÜ Arena

Ukü Arena 2010

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi‘nin yaptığı atılımları takip eden bir kişi olarak, Ukü Arena‘yı sizler için araştırdım. Ukü Arena‘da kullanılan her malzeme özenle seçiliyor. Fitness salonunun aletleri Precor firmasından, çok amaçlı spor salonunun zemini Gamet firmasından temin ediliyor. Halı sahaların yapımında kullanılan sentetik çimler ise Dünya Futbol Fedarasyonu tarafından onaylı halde geliştiriliyor.

“Ukü Arena için hiç bir masraftan kaçınmıyoruz ” diyen Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Öğrenci Gelişim ve Dayanışma Merkezi Müdürü Erinç Aydınova, ” Bu nedenle Ukü Arena’nın tamamlanması gecikiyor olsa da artan kalite bize mutluluk ve gurur veriyor ” dedi.

Yapının geçmişi hakkında biraz bilgi vermek gerekirse; temeli Türkiye Cumhuriyeti Devlet bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek tarafından 14 Kasım 2008 tarihinde atılan UKÜ ARENA ‘nın, gelişmiş bir spor kompleksi olarak hizmete açılması hedeflenmişti. Yapının 14 Kasım 2008 tarihinden itibaren gelişim süreci devam etmiş ve bugün çok büyük yol kat edilmiş. Gördüğüm kadarı ile, çelik iskeleti, beton ve tuğla işleri gibi kaba inşaatı tamamlanmış durumda. Elektrik, cam ve fayans döşemesi gibi işleri henüz devam etmekte. Bu işlemlerin ardından, spor aletleri ve malzemeleri yerleştirilecek ve iç tasarımı düzenlenecek.

Yaptığım tüm araştırmalarda görüdüm ki, yapının beklenen tarihden geç açılması herkezin şikayet ettiği konulardan. Fakat yapının geç tamamlanmasının nedeni ise, yapıda kullanılan malzemelerin son derece kaliteli ve özenle seçiliyor olması, işlerin işleyiş süresini uzatmakta. Geç olacak ama güzel olacak diye düşünüyorum.

Kullanılan spor aletlerinin tümü, Dünyaca ünlü Amerikan Precor firmasından temin ediliyor. Zemin malzemesi olarak ise, Amerikan markası olan Garnet firmasından temin edilecek. Garnet firmasını, NBA liginde mücadele eden takımların kullandığını biliyorum. Kaliteli bir marka olması ve Kıbrısa nakil süresinin uzaması muhtemel olduğu için, işlerin aksamasını normal karşılıyorum. Halı sahalarda kullanılan çimlerin de FIFA onaylı olması oldukça kaliteli bir spor merkezi yapıldığının bir kanıtı olsa gerek.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi - Ukü Arena 2010

İnşaat şu anda % 90 oranında tmamlanmış durumda. Bina dışında yer alan tesislerin zemin düzenlemeleri yapılmaya başlanmış ve hala inşaat hızlı bir şekilde sürmekte. Evet şimdi bu kadar yazının ardından, merak edilen şeye gelelim. Bu yapı ne kadar ücretle inşaa ediliyor. Maliyeti nedir acaba?

Evet Ukü Arena, yaklaşık 12 Milyon Euro gibi bir maliyet ile inşaa ediliyor. Planlanan maliyeti 9.6 Milyon euro olan bu yapının, kaliteli ve seçkin malzemeler kullanılmasına karar verildiği andan itibaren 12 milyon Euro gibi bir maliyete kavuştuğunu öğrendim. Yapının iç tasarımını, yurt dışından getirilen bir iç mimar üstlendi. Yapı avrupanın en modern spor merkezi olacak. 15 bin metre kare açık, 7 bin metre kare kapalı alana sahip spor merkezinin, 1710 kişilik seyirci kapasitesi de mevcut. Ukü Arena bünyesinde yarı olimpik kapalı bir yüzme havuzuda bulunuyor. Bunların dışında, çok masraflı kapalı salon, masa tenisi, tırmanma duvarı, basketbol, voleybol ve handball sahaları, kulüp odaları, derslikler, soyunma odaları, sağlık merkezi, kafetarya ve ofisler gibi bölümleride olan Ukü Arena Spor Merkezi sadece KKTC ‘nin değil avrupanın en modern spor merkezi olma yolunda ilerliyor.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi - Ukü Arena 2010

Yapı zemin kat ile birlikte toplam 3 kat olacak. Ukü Arena‘nın açık alanında ise, 3 halı saha, 2 basketbol sahası, 2 volaybol sahası, 2 tenis kortu, 4 yollu bocce sahası, beach handball, beach volley, beach football, açık alan fitness ve koşu parkı bulunuyor.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi - Ukü Arena 2010

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi - Ukü Arena 2010

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi - Ukü Arena 2010

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*