Vuvuzela nedir? Kime ait bir çalgıdır?

Vuvuzela nedir ?

Evet sevgili arkadaşlar, yöresel bir üflemeli çalgı olan Vuvuzelayı bilmeyeniniz yoktur. Şu anda oynanan dünya kupasında seyircilerin sürekli üfleyerek çıkardıkları garip baş ağrıtıcı ses bu üflemeli çalgıdan çıkıyor. 61 cm boyunda ve 100 gram ağırlığında olan bu çalgı yani Vuvuzela, tonlamalı deliği olan aletler gibi değil. Yani nota içermiyor. Tek ton bir sese sahip ve uğultu şeklinde bir ses çıkartıyor. Vuvuzela ismi bazen Lepatata ya da Güney Afrika Zurnası olarak adlandırılıyor. Benim şahsi fikrimi sorarsanız sesi beni çok rahatsız ediyor. Ama afrikalı insanların geleneksel bir kültür öğesi olduğu için saygı duyuyorum.

Çıkardığı ses, tıpkı bir fil sesi yada arı veya sinek vızıltısının daha kabası gibi benzetilebilir. Vuvuzelanın sesi, eğer toplu olarak çalınırsa 135 desibele kadar ulaşmaktadır. Vuvuzela terimi nereden geliyor diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Zulu dilinde kullanılan ve gürültü anlamına gelen Vuvu teriminden adını alan Vuvuzela gerçektende gürültüden başka birşey değil.

Vuvuzella neden futbol maçlarında çalınıyor ?

Güney Afrika ‘da futbol maçlarında çalınan bu üflemeli çalgı, 2009 Fifa Konfederasyon Kupası‘ nda futbolcuların dikkatini dağıtması ve rahatsız etmesi nedeni ile yasaklanmıştı. Şu anda organizasyonun devam ettiği, 2010 Fifa Dünya Kupasında çalınmak istenilen Vuvuzela, büyük baskılar sonucunda yasağı kaldırılarak serbest bırakılmıştır.  Aslında diğer ülkelere de dikkat edecek olursak, insanlar Futbol Maçlarında sürekli bir şeyler çalmaya ya da ses çıkartmaya çalışıyorlar. Örnek verecek olursak, Meksika 1970 li yıllarda maçlarda Trampet çalıyordu. Ve bu anlayış tüm dünyaya yayılmaya başladı. Günümüzde bir çok ülke maçlarda müzik aletleri ile takımlarına destek vermeye çalışıyorlar. Vuvuzela‘ nın gürültüsünü buna katmıyorum. Sempatikde bulmuyorum ama saygı duyuyorum.

Vuvuzelayı insan sağlığı yönü ile değerlendirelim

Evet gelelim bu aletin sağlık üzerindeki etkilerine. Gürültü çıkartan bu aletin insan sağlığına olumsuz etkilerinin olduğu saptanmıştır. Örneğin Almanya ‘nın Köln Belediyesi Vuvuzelayı insan sağlığına zararlıdır diye yasaklamıştır. Ünlü işitme cihazları üretici Phonak firması ise, bu aletin çıkardığı sesin insan sağlığına zararlı olduğunu söylemektedir.  Uzmanların söylediğine göre 85 desibel üzeri sesler insan sağlığına zarar veriyor. Yazımın başında belirttiğim gibi, toplu olarak çalınan Vuvuzelanın desibeli 135 lere kadar ulaşmaktadır. 100 desibel bir sese maruz kalan insanda, kalıcı işitme zorlukları yaşanması muhtemeldir.

Get the Flash Player to see this content.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*