Windows Plesk ‘max_user_connections’ hatası

Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers hata ‘80004005’ [MySQL][ODBC 3.51 Driver]User veritabani_user already has more than ‘max_user_connections’ active connections /dosya/dosya.asp, satır 42

Plesk Panel

Evet arkadaşlar bu hata her zaman karşılaşacağınız türden bir hata değildir. Bu hata ile genellikle; web sitesine, saldırı alanlar, iframe virüsü bulaştıranlar, veritabanını hatası olanlar  karşılaşırlar. Bu hatayı alma nedeniniz; sunucunuzun, veritabanına yüklenen bağlantı girişine, sunucunun limitleri doğrultusunda cevap verememesinden kaynaklanır. Windows Plesk kullananlar, Plesk panelde ” IIS Application Pool “ seçeneğinde yapacağınız bir kaç ayar ile bu hatayı aşabilirsiniz. Bağlantı kurulan veritabanlarının tamamını bir pool ( Havuz ) içine alırsanız, veritabanı gerek duyduğu kadar bağlantıyı limit engeli olmadan kullanacaktır. İnternetde php.ini , my.ini gibi dosyalarda düzenleme yapacağınız konusunda yazılar okumuşsunuzdur fakat çözüm bulamadığınızı görmüşsünüzdür. Bu sorunları aşamadığınız için bu yazıyı okuyorsunuzdur. Sorunu nasıl aşacağımıza bakalım.

IIS application pool ayarı

IIS application pool ayarı

Yukarıdaki resimde kırmızı çerçeveli ” IIS Application Pool “ kısmına tıklıyorsunuz. Bu butona sunucunuzda Plesk Panel‘ in ana sayfasında görebilirsiniz.  Daha sonrasında ise, açılan yeni pencerede Pool açık halde olması gerekiyor. Eğer açık değil ise açık konuma getiriniz. CPU monitoru ile ilgili bir seçenek göreceksiniz. Bu seçenek kesinlikle seçili olmasın ve bir limit de belirtmeyin. Amacımız zaten limitleri ortadan kaldırıp bağlantıları havuza alabilmek.  “IIS Application Pool” sayfanızdaki seçeneklerden Global Settings kısmına geçiş yapıp aşağıdaki resimde gösterildiği şekidle 3.cü seçeneği seçmeniz gerekiyor.

IIS application pool ayarı

IIS application pool ayarı

Global Settings sekmesinde 3 cü seçenek olan ” Always place all domains in the shared application pool ” ( Tüm domainleri ortak haavuzda konumlandır ) seçili olmalıdır. Bu sayede bağlantıların tümünü bir havuz içine almış olacaksınız.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar


*