Windows Server 2003 ‘de WordPress Nasıl Çalıştırılır ?

Windows Sunucuda WordPress Nasıl Çalıştırılır ?
Windows üzerinde WordPress çalıştırma konusu, sanırım çoğu kişinin üzerinde tartıştığı bir durum olsa gerek. Bir çok yerde konu ile ilgili ücretsiz çözümler arandığını biliyorum. Sorunu bende zamanında yaşamıştım ve bu şekilde çözmüştüm. Günümüzde bu konu ile ilgili bir çok soru alıyorum. Sanırım makalesini yazmanın zamanı geldi de geçiyor gibi. Öncelikle bu işlemi yapabilmeniz için sunucuya bir program kurmanız gerekiyor. Bu programda beklenildiği gibi ücretsiz. Fahat htaccess değil http.conf adlı bir dosya ile bu işlemi gerçekleştiriyoruz. Htaccess dosyanız ile aynı görevi yerine getiriyor. Htaccess olarak kullanmayı istiyor iseniz programın ücretli sürümünü kurmanız gerekiyor. Ben ücretsiz sürüm olarak, http.conf kullanıyorum ve sorun yaşamıyorum. Programı buradan 32 bit olarak, buradan ise 64 bit olarak indirebilirsiniz.

İşlemleri Nasıl Gerçekleştireceksiniz ?
Öncelikle programı kuruyorsunuz. Program kurulum sırasında IIS servisinizi yeniden başlatıyor. Bu olması gereken bir işlemdir. Bu işlemin ardından, Başlat > Çalıştır ‘a inetmgr yazıyorsunuz. IIS yönetim ekranında wordpressi kurduğunuz siteyi bulunuz. Üzerine sağ tıklayınız ve özellikler bölümüne giriniz. Açılan pencereden ISAPI Süzgeçleri bölümüne giriyorsunuz. Ekle bölümüne girip, Filtre Adı kısmında herhangi bir isim veriyorsunuz. Çalıştırılabilir yazan kısma ise kurduğunuz programın dll dosyasının yolunu yazıyorsunuz. Dll yolu aşağıda belirttiğim yoldur. Eklenen görseller size bu konuda yardımcı olacaktır.

C:\Program Files\Helicon\ISAPI_Rewrite3\ISAPI_Rewrite.dll

Wordpress Windows Sunucu

Wordpress Windows Sunucu

Wordpress Windows da Nasıl Çalıştırılır ?

Wordpress Windows da Nasıl Çalıştırılır ?

Bu işlemleri yaptıktan sonra, C:\Program Files\Helicon\ISAPI_Rewrite3 klasörü içerisindeki httpd.conf dosyanıza eklemeniz egreken kodlar olacak. Bu kodlar aşağıda belirttiğim kodlar olacaktır. Belirtilen kodları ekler iken, notepad++ programı ile dosyayı açmanızda fayda olduğunu belirtmek isterim. Daha sonra yönetim panelinizden seçeceğiniz, permalink şekliniz ise /%postname% şeklinde olmalıdır.

RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule ^(.*)$ index.php?p=$1 [NC,L]

İyi Çalışmalar.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

3 Yorum Yapıldı

*