Windows Sunucuda Mail Gönderememe Sorunu için mail enable ayarları

Mail Enable Ayarları

Bu konuda herkesin sıkça sorun yaşadığı bir durum. Türk Telekom ‘un spam mailleri bir nebze engelleyebilme adına giriştiği port değiştirme durumu dolayısı ile bu sorunu yaşıyorsunuz. Tabiki bu sorununda çözümü mevcut. Diğer makalelerimde de takip etti iseniz, bu tip sorunların çözümü oldukça basit yöntemler ile hallediliyor. Windows sunucuda; Plesk Panel kullanıyor iseniz, büyük ihtimal ile mail sunucu bileşeniniz Mail Enable olarak kurulmuştur.O zaman işe mail enable ayarlarını düzenleyerek başlamak gerekiyor.

Öncelikle Windows sunucunuza uzak masaüstü bağlantısı yapıyorsunuz. Başlatdan mail enable programının yönetim paneline giriyorsunuz. Aşağıdaki resimde o kısma nasıl gireceğinizi gösteren yönergeler yerleştirdim.

Windows Sunucuda Mailenable Ayarları

Evet mail enable paneline girdiniz.  Connectors sekmesinden, SMTP üzerine sağ tıklayıp Properties sekmesine tıklıyorsunuz. Aşağıdaki resimde yine bu yönergeler yer almaktadır. Gösterilen ayarların dışındaki ayarlara dokunmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Windows Sunucuda Mailenable Ayarları Yönetim Paneli

Karşınıza SMTP Properties penceresi açılacak. Bu pencerede, bazı özel ayarları yapılandırmanız gerekiyor. Aşağıdaki resimde bu ayarlar hakkında yöndergeler yer almaktadır.

Windows Sunucuda SMTP Mailenable Ayarları

DNS adres bölümüne ekleyeceğiniz DNS adreslerini TCP / IP ayarlarınızda yer alan DNS adreslerinize bakarak bulabilirsiniz. Bu kısma girdiğiniz 2 adet DNS adresi arasına boşluk bırakmayı unutmayınız. Aşağıda eklenen resimde yine bu konu hakkında yöndergeler yer almaktadır.

DNS Adresleri TCP / IP

Tüm bu ayarları yapılandırdıktan sonra, diğer sekmeye geçiyoruz. Inbound sekmesinde, az önce bahsetmiş olduğum Türk Telekom’un değiştirmiş olduğu port numaralarını ekliyoruz. 587 ve 25 numaralı portları, aşağıdaki resimde yer aldığı gibi eksiksiz biçimde ekleyiniz.

Mail enable Mail gönderememe sorunu Port Numaraları

Bu işlemi tamamladıktan sonra, bu ayarlara sahip olan mail sunucunuzun IP adresini atama işlemi kaldı. Bu işlem içinde Outbound sekmesine gelerek, alt kısımda yer alan listeden ilgili IP numarasını seçiyor ve işlemleri kaydediyorsunuz. Aşağıda yer alan resimde bu yönergeler yer almaktadır.

Mail enable Mail gönderememe sorunu Outbound Ayarları

Artık mail sunucunuzun tüm ayarları yapılandırıldı. Şimdi sıra SMTP hizmetine restart atmaya geldi. Connectors sekmesinde yer alan SMTP üzerine sağ tıklıyoruz. Stop sekmesine basıyoruz. Aynı işlemi tekrarlayarak Start butonuna basıyoruz ve SMTP hizmetini yeniden başlatmış oluyoruz. Aşağıdaki resimlerde bu yönergeler yer almaktadır.

Windows Sunucuda smtp restart etme

Windows Sunucuda smtp restart etme

Bu işlemler ardından Outlook Express yapılandırılmış olan kişiler mail gönderip alabilirler. Outlook Express ayarlarının anlatıldığı bir makale daha önce yayınlamıştım. Bu yapılandırma ile ilgili daha önceden bir yayınlamıştım. Takip edecek olursanız Outlook Express ayarlarınızıda yapılandırmış olursunuz. Ben makaleyi outlook express için hazırlamıştım. Diğer versiyonlar içinde ayarlar aşağa yukarı aynıdır. Ama sizin için, Microsoft Oulook ayarlarınıda anlatayım.

Microsft Outlook ayarları için, aşağıdaki resimde gördüğünüz yönergeleri kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu ayarları acele etmeden büyük bir titizlik ile yapılandırın. Daha sonradan yaşayacağınız muhtemel sorunların önüne geçmiş olursunuz. Öncelikle  Araçlar > E-posta hesaplarına girerek yeni bir posta açıyorsunuz. Ve tıpkı aşağıdaki pencerenin aynısı karşınıza çıkıyor. Aşağıdaki tüm yönergeleri uygulayarak ayarlarınızı mükemel bir şekilde yapılandırabilirsiniz.

Microsoft Outlook Ayarları

Ardından resimde gösterildiği gibi diğer ayarlar sekmesine tıklayarak devam ediyoruz. Bu ayarlar sunucu ile Microsoft Outlook un bağlantısının kurulduğu asıl ayarlardır. Birebir resimde gösterildiği gibi yapınız.

Microsoft Outlook Ayarları

Ardından seklemelerde Gelişmiş sekmesine ilerliyorsunuz ve karşınıza konunun başında anlattığım sunucudaki port numaralarınızı yazacağınız bölüm geliyor. Bu bölüme resimde gördüğünüz şekli ile birebir aynı port numaralarını yazınız.

Microsoft Outlook Ayarları

Konun yeterince açık ve anlaşılır olduğunu düşünüyorum. Bu makale aracılığı ile çözemediğiniz sorunlarınızın çözümü için aşağıdaki yorum penceresini kullanabilirsiniz. Yardımcı olmaktan mutluluk duyarım.

Mail enable servisi ile hizmet sunan mail hesapları 5 hesaptan sonra ( Özellikle Mobil Girişlerde ) şifre sormaya başlayacaktır. Bu sorunun nedeni Mail Enable lisansınızın kısıtlı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu kısıtlamayı kaldırmanız için ilgili makale ‘yi okumanız ve yazılanları uygulamanız yeterli olacaktır.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

20 Yorum Yapıldı
 • ismail dedi ki:

  yazdığınız yazı çok ihtiyacımı gördü.
  sizden ricam persist mail, aspjpeg, aspupload ile alakalı crackleme nasıl yapılır bunun ilgili bilgi paylaşır mısınız?
  teşekkür ederim.

 • […] sonra, bu ayarlara sahip olan mail sunucunuzun IP adresini atama işlemi kaldı. Bu işlem içinde Outbound sekmesine gelerek, alt kısımda yer alan listeden […]

 • […] kullanıcılarının en sık karşılaştığı konu, aslında mail alma sorunu değil mail gönderememe sorunudur. Kısmen mail gönderip alamama sorunu da yaşanmıyor değil. Bugün de mail alamama sorununun […]

 • […] kullanıcılarının en sık karşılaştığı konu, aslında mail alma sorunu değil mail gönderememe sorunudur. Kısmen mail gönderip alamama sorunu da yaşanmıyor değil. Bugün de mail alamama sorununun […]

 • Abdulhadi dedi ki:

  Merabalat ya bi konuhakni da yardim istiyecektim bilyom burda yerim değilmi ya benm isimdi 2 vps plesk 11 kurdum simdi herşeyi guzel calişiyo ama tek sorunum email sorunu diyeli her hangi bi site uzerin eposta hesabi actiğinda ne gonderiyo nede eposta aliyo o eposta bu sorunu nasıl coze bilirimi acaba yardimic olursaniz sevinrim simdiden tşkler cevabinizi bekliyeceyim

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Merhabalar Tabiki yardımcı olurum. Mail servisiniz Mail Enable olarak mı ayarlı ? İşletim sistemi nedir? Ve Mail işlemi sırasında verdiği hata nedir ?

  • Abdulhadi dedi ki:

   Simdi Soyle Soyliyim benm 2 tane vps var bir linux CentOS 6.3 yuklu pleks 11 kurulu
   diyer vps ise işletim sitemi windows Microsoft Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 yuklu plesk 11 yuklu 2 sinede horde mai lsite olar ayarli sadece ovar simdi hagi epostalarda email gonderse almiyo diyelim ben bu epostam info@kalitewebhost.net haig epostalarda email gonderse gelmiyo boyle panel epostasinboyle bi hata geliyo Running task: C:\Program Files (x86)\Parallels\Plesk\admin\bin\php.exe -q -dauto_prepend_file=”” -c php.ini “C:\Program Files (x86)\Parallels\Plesk\admin\plib\DailyMaintainance\script.php”
   Started: Thu May 09 05:45:00 2013
   The task output is attached to the e-mail
   Ended successfully: Thu May 09 05:51:09 2013 hata dosyais indirdiğimdede bu var [Thu, 09 May 2013 05:45:16 -0700] ! 0 Error: mailmng failed: MEAOPO.Mailbox.GetMailbox failed
   dişar eposta gelmiyo nede ben gonderdiğim eposta gitmiyo bu sorununasıl duzeltebilirim yardimic olursaniz sevinrim şimdiden tşkler

  • Abdulhadi dedi ki:

   merablar Sorunucozdum Nasıl cozdum derseniz Plesk panle linux ki Postfix mailserver olduğu icin emaiilier gitimyo ve almiyordu bendeonu Qmail mailserver emaile cevirdim sorunsuz bişekilde eposta gonderip aliyo sadece hotmailer eposta gonderdiğim gereksizlere duşuyo windows ise pleks 9.5.5 pleks 11 gectiğim icin epostlar hepsi karişmişti onlari silip yende actim ve sorunsuz sekilde eposta alip gonderme yapti ve enguzel yain hotmailer eposta gonderdiğin gerek sizlere duşmuyo linux se hotmailere greksiz duşmesinede bica bulurmu ileri zamanlarda tşkler hocam

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Abdulhadi bir makale hazırlayayım bunun için kardeşim. Birazdan yazar ve bloga eklerim. Sorun değil canını sıkma :)

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Tamam bende windows için olan sorunun çözümünü paylaştım.
   http://blog.aytacengin.com/plesk-panel-mail-alamama-problemi-nasil-cozulur

 • muhammed emin tombak dedi ki:

  Ben aynı serverde bulunan 3 farklı web sitesi için mail sistemi kurmak istiyorum. mailenable’yi kullanarak ornek1.com adlı siteye (kullanacağım ornek1.com, ornek2.com ve ornek3.com isimleri semboliktir. gerçek siteleri kural gereği yazamıyorum) bu mail sistemini kurdum; ancak smtp connector kısmında local domain name ve default mail domain name kutucuklarına birden fazla site ismi eklenemediği için ornek2.com ve ornek3.com sitelerine mail servisi kuramadım. ben birden fazla domain için bu sistemi kurmak zorundayım. bunun için yardımınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Bahsettiğiniz şeyin bir önemi yok. Mail enable ayarında yazıdğınız tüm alan adları sunucunun IP adresine yönlenir. Siz Mail servisi için kullanacağınız alan adına A Record kaydı girerek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Özlem dedi ki:

  ya benim facebook’um kilitlendi ve microsoft outlook 2007’den mesaj göndermek istiyorum yapamadım üye olduğum msn ile gönderdim ordan outlook express ile göndermelik bir sayfa geldi ama onuda gönderemiyorum.şimdi sizin bu örnekte verdiğiniz domain.com bütüm pc ler için mi gerekli? mesela ben disables@facebook.com‘a göndermem gerekiyor..bileniniz var mı lütfen? :(

 • Ağabey Ergin dedi ki:

  ayarlar için teşekkürler

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Ben teşekkür ederim. Ayrıca 4 hesapdan sonra mail alıp göndermede sorun yaşamanız muıhtemel. Regedit de bir kayıt girilmesi gerekiyor. Sorun yaşarsanız bana ulaşırsınız. Sevgiler,

 • burgutex dedi ki:

  1. Ev bilgisayarıma MS Virtual PC 2007 kurdum. Bunun içine Windows Server 2008 kurdum.

  2. Web Server ve SMTP Server ayarlarını yaptım.

  3. IIS ayarlarını yaptım.

  4. SMTp için Kullanıcı ve şifre oluşturdum.

  5. Outlook yapılandırması yaptım. POP3 yapılandırması şeklinde kurulum yaptım. Kendime ait bir websitem var. Bunda destek@proweblabs.com isimli epostamı gelen mail sunucusu, giden mail sunucusu olarak ta localhost kullandım.

  6. Ev tipi ADSL hattı kullanıyorum.

  7. Güvenlik programım ESET Smart Security.

  Hala maillerim gitmiyorum. Epostalar gitti görünüyor. Ancak C:\Inetpub\mailroot\Queue adresine eml dosyası olarak geliyor, öylece kalıyor.

  Bana neler tavsiye edersiniz?

 • emre dedi ki:

  ayarlar için teşekkür ederim. aynı buradaki gibi yaptım ayarları sorunsuz çalışıyor. ama bazen mailler “\Mail Enable\Queues\SMTP\Inbound” klasöründe bekliyor ve serverdaki gitmesi gereken mail adreslerine gitmiyor. acaba bunun için ne yapmam gerekiyor.
  teşekkürler.

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Sunucu yada bilgisayarınızda Antivirüs programı var ise buna sebep olabilir. Tüm bunların dışında spam olarak algılanıyorda olabilir.

   Saygılarımla,


*