Karda Kışta Kaybolan var mı ? Kaybolunca ne yapmak lazım ?

Navigasyon Uygulamaları

Navigasyon Uygulamaları

Hayatında 1 kerede olsa kaybolmamış insan yoktur diye düşünüyorum. Günümüzde 100 insanın 70 i cep telefonu kullanıyor. Peki cep telefonlarımız ile gelen hizmetlerin farkındamıyız. Teknoloji ‘nin bugün ulaştığı seviyede kaybolan birinin kendi yerine belirlemesi ve bulunduğu yere yardım talep etmesi çok da zor olmasa gerek. Biraz bu konulara değinerek sizleri bilgilendirmek istedim. İleride yaşayacağınız sorunları aşmak için bu servislerin size yardımcı olacağını düşünüyorum.

Mevcut  yerimi nasıl öğrenirim ? Bulunduğum adres nedir ?
Türkiyede kullandığımız 3 Gsm şebekesi bulunuyor. Turkcell, Vodafone ve Avea olmak üzere 3  gsm şebeke hizmeti yardımı ile bulunduğunuz yeri saptamak son derece kolay.  Turkcell ve Vodafone için  Neredeyim yazarak 7777 nolu numaraya SMS atıyoruz. Avea için ise, Neredeyim yazarak 4565 e SMS gönderiyoruz. Size gelen sms doğrultusunda bulunduğunuz mevkiyi öğreniyorsunuz.  Bu hizmet için; Turkcell 1.2 TL, Vodafone 0.4 Kuruş, Avea 0.80 TL olarak ücret alıyor. Kaybolmuş iseniz 155 Polis İmdat hattını arayarak yardım talep edebilirsiniz. Acil durum aramalarından iletişim ücreti ödemiyorsunuz.

Cep telefonu çekmiyor ne yapmam gerekiyor ?
Bu aşamada sms servisini kullanamadığınız için bulunduğunuz yeri saptamanız ne yazıkki bu servisler ile olmayacaktır. O nedenle Akıllı Telefon ( Smart Phone ) kullanmanızda yarar var diye düşünüyorum. GPS hizmeti sunan cep telefonlarından satın alınız. Çevrimdışı çalışan bir çok navigasyon uygulaması bulunuyor. Telefonunuza bu uygulamalardan birini muhakkak kurun. İleride yaşayacağınız bu tip durumlarda inanın çok yardımı olacaktır. GPS ( Global Positioning System ) çok düşük ölçekte sinyal yayıp okuyabilen bir sistemdir. Bu nedenle telefonunuzda bu sinyali kesecek kılıf benzeri bir şey var ise çıkartın. Sinyal gücünü zayıflatmasın.

Kaybolduğunuzda, yer tespiti ve sonrasındaki çözümleriniz için yanınızda olması gerekenleri sıralamak gerekirse.. Cep telefonu, GPS , Fener, Pusula .. Bu sıraladıklarımın bir arada bulunduğu bir cihaz önermek gerekirse, size iphone u öneriyorum. Bu özelliklerin tümünün bir iphone da olduğunu unutmayınız.  Yalnız internet bağlantınız olmayacağı için, Iphone ile çevrimdışı harita üzerinden yerinizi bulmak için zorlanacaksınız. Bu aşamada yönünüzü tahin edecek olan pusulaya ihtiyacınız olacak. Iphone için pusula uygulamaları mevcut. Fener olarak da ekran ışığını kullanan fener uygulamaları yükleyebilrisiniz.. Bir akıllı telefon alacak iseniz bu iphone olmalı diye düşünüyorum. Iphone kullanıcısı iseniz önerdiğim programları bir an önce telefonunuza yükleyiniz. Neyin ne zaman lazım olacağı belli olmuyor.

İbb Trafik : Turkcell kullanıcısı iseniz, İBB Trafik uygulamasını kurmanızı öneriyorum. İstanbulda yaşayan her şöförün kullanması gereken uygulamalardan birisi.  Anlık olarak tüm trafik bilgileri, yoğunluk ve kazaların bilgisine ulaşabiliyorsunuz. Harita üzerinden navigasyon hizmetide sağlıyor.

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı

*