Yurtdışında Üniversite bitirenlerin diploma onay işlemleri

Diploma Denkliği Nasıl Yapılır ?

Diploma Denkliği Nasıl Yapılır ?

Yutdışında Üniversite bitirip de diplomalarını Türkiye’de onaylatmak yani denklik almak isteyen öğrenci arkadaşların yapması gerekenleri sıralamak isterim. Öncelikle onaylatmak istediğiniz yerin, Yüksek Öğretim Kurumu ( YÖK ) olduğunu ve bu kurumun Ankara’ da  Bilkent’ de yer aldığını bilmeniz gerekiyor. Ankara Yüksek Öğretim Kurumu ‘na ulaşabilmeniz için, eğer şahsi bir arabanız yok ise, AŞTİ ‘den Kızılay a metro ile ulaşacak ve Kızılayda park içinde bulunan ve ilk peronda yer alan 111 kodlu otobüse bineceksiniz. Bindiğiniz otobüs sizi Yüksek Öğretim Kurumu ‘nun hemen önündeki kavşakta indirecektir. Yaklaşık 45 dakikalık bir  yolculuğunuz olacak. Kavşaktan Yüksek Öğretim Kurumu ‘na giden yol 10 dakika sürecektir. Kısacası Kızılay’dan Yüksek Öğretim Kurumu ‘na gidiş süreniz 1 saati alacaktır.

 

Diplomanıza alacağınız denklik için size gerekli olan belgeleri sıralayalım:

 • Denklik Başvuru sistemine üye olunarak doldurulan ve imzalanan Denklik Başvuru Formu
 • Lise diplomasının aslı veya belgenin alındığı kurum, noter ya da Türk Dış Temsilcilikleri tarafından onaylı sureti (Liseyi yurtdışında tamamlayanlar İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden temin edilecek lise denklik belgesini ibraz edeceklerdir.)
 • Denkliği talep edilen diploma veya mezuniyet belgesinin aslı. Aslı yoksa mezuniyet belgesi adı altında Üniversiteden yeniden isteyin.
 • Denkliği talep edilen diplomaya ilişkin, yüksek öğrenim süresi içinde alınmış olan tüm derslerin notlarını ve ders saatlerini gösteren not çizelgesinin aslı (offical transkript) ve ayrıca noter ya da Türk Dış Temsilcilikleri tarafından onaylı sureti ve noter onaylı tercümesi.
 • Denkliği talep edilen diploma veya mezuniyet belgesinin noter ya da Türk Dış Temsilcilikleri tarafından onaylı sureti ve noter onaylı tercümesi. ( Noterden yapacak olduğunuz Transkrip çevirinizi, bulunduğunuz ilin 1. Noterinde yaptırmanız sizin açınızdan iyi olacaktır. Maliyeti daha az oluyor.  Sayfa başına çeviri yapıyorlar. Ben 3 sayfa için 100 lira vermiştim. 100 liradan fazla vermeyin. )
  Not1 : (Avrupa Birliğine üye ülkelerden alınan diplomalar için Diploma Eki aslı (supplement) ile noter ya da Türk Dış Temsilcilikleri tarafından onaylı tercümeleri.)
  Not2: Mezun olunan yükseköğretim kurumuna başka bir yükseköğretim kurumundan transfer edilen dersler var ise bu dersleri gösterir not çizelgesi (offical transkript) aslı ile noter veya Türk Dış Temsilcilikleri tarafından onaylanmış tercümesi.
 • Diploma sahibine ait pasaport aslı ve pasaport bilgi formu doldurulması veya işlem görmüş tüm sayfaların fotokopisi ile emniyet müdürlüğü pasaport şubesinden alınacak giriş çıkış dökümü.
 • KKTC de bulunan üniversitelerden mezun olanlar için KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Muhaceret Müdürlüğü ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüklerinden temin edecekleri giriş-çıkış bilgilerini gösterir belgeler. ( Bu giriş çıkış kaydınızı alabilmeniz için bir dilekçe yazmanız ve dilekçede “Yüksek Öğretim Kurumuma Verilmek Üzere ” şeklinde bir ibare yer alması gerekmektedir. )
 • Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzunda yer alan yurtdışındaki üniversitelerde öğrenim gören ve diploma denklik talebinde bulunanlardan yükseköğretime başlanılan yıl itibarı ile ilgili yılda ön lisans ve lisans için yerleştirmeye esas olan üniversite yerleştirme sonuç belgesi.
 • Noter veya Türk Dış Temsilcilikleri tarafından onaylı tüm suretlerin fotokopileri ( Orada fotokopi çekebileceğiniz en yakın yere yürümek istemezsiniz. )
 • Denklik başvuru esnasında teslim edilen tüm evrakların A4 boyutunda (zımbasız, kurdelasız, spiralsiz v.b.) fotokopisi ve Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • Evrakların sığabileceği ebatta büyük dosya zarfı ( 26×35 cm )
Diploma Denkliği

Diploma Denkliği

 

Belirtmeliyim ki ; önceleri OSYM tarafından gönderilen yerleştirme belgeniz , sonuç belgeniz , fotokopileri isteniyordu. Özel yetenek ile kayıt yaptırmış öğrencilerden postaneye yatıracakları 3 tl lik bir ücretin makbuzu ile OSYM ofisinden yerleştirme kağıtlarını almaları isteniyordu. Şu anki süreçte isteniyor mu bilmiyorum. Onu da ayrıca telefon ile sormanızda fayda görüyorum. (YÖK merkezine çıkan yokuşta bir OSYM ve yanında PTT bürosu vardı. Eğer hala orada ise faydalı olabilir.)

Tüm bu belgeleri eksiksiz bir biçimde uygun formatdaki zarf ( 26×35 cm ) ile teslim ettikten sonra, formda belirtmiş olduğunuz adresinize posta yolu ile denkliği onaylanan diplomanız gönderilecektir. Yüksek Öğretim Kurumu ‘ndan size bir fiş verilecektir. Bu sizin takip numaranızdır. Bu fişi kaybetmeyiniz. Diplomanızın akibetini bu fiş numarası üzerinden telefon ya da e-mail ile sorgulatacaksınız. Daha geniş bilgi için buradaki adresi takip edebilrisiniz. Başvuru yapmış iseniz, başvurunuzun durumu hakkında bilgi almak için e-devlet  e giriş yaparak durumunuzu takip edebilirsiniz.

Yüksek Öğretim Kurumuna nasıl gidilir?
Adres: Bilkent 06539 TÜRKİYE   olarak geçiyor. Aşağıdaki google Map ile de direk gidebilirsiniz.

 

 

Copyscape DMCA Copyright Detector korumasi altindadir

Yazar: Aytaç Engin

Ben, blog sahibi ve yazarı Aytaç Engin. 1985 Rize/Çayeli doğumluyum. Ayrıca, Profesyonel olarak internet ile ilgileniyor, araştırıyor, öğreniyor ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

18 Yorum Yapıldı
 • Beren dedi ki:

  Hocam diyelim bitirdim herks dior denklik var tamm var buna bisy demiom diplomayi aldgmzda bu anakarada onayltma varmi islemler bunu bana diyinn

 • Glr dedi ki:

  Ben Yuksek lisansimi Cinde yaptim. Simdi onaylamak icin belgelerimi Yok e yollayacagim fakat su giros cikislari konsoloslukta onaylatma olayini anlayamadim zaten pasaporta giris cikis muhurleri var ve onlarin fotokobisini yollarsam yetmezmi?

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Hocam ben bu yaziyi 23 Temmuz 2010 da yayinladim. O zaman da mevzuat bu sekilde idi. Bende yurtdisinda okudum. Bu yontem ile onayi yaptim.

   Giris cikis tarihlerinin pasaportta yer almasi ayri bir olay. Onayli belge alip dosyaya eklemeniz baska bir olay.. Yapmanizda fayda goruyorum.

  • Beren dedi ki:

   Hocm simdi bu diplomalari onaylatma islemi kaldirildimi aytac hocm 2016 yili. Bn kibrsta okuma dusnyom acil cevp vern lutfen

  • Aytaç Engin dedi ki:

   OSYM yetkililerine ulaşmanızı tavsiye ederim. En doğru bilgiyi onlar vereceklerdir.

 • emrah özdemir dedi ki:

  benim arkadaşım arnavut vatandaşı ve orada bulunan bir üniversitede okuyor , oradan almış olduğu diplomasının denkliği için hangi prosedurleri takip etmesi gerekir açıklarmısnız , yökün sayfasında çok karmaşık yazıyor anlayamadım teşekkür ederim

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Prosedür aynı. Değişen bir şey yok. Oradaki tüm belegelerini ilgili kurumlara onaylatması gerekiyor. YOK tarafından denklik verilebilir Üniversite Listesinde yer alması gerekiyor.

 • Asiman Abid dedi ki:

  lutfen soyluye bilirmiydiniz diploma 2013 subatda gonderilibse 2013 nisanda sts sinavina girmek olurmu? puan toplasam gecerli olucakmi?

  • Aytaç Engin dedi ki:

   Sanıyorumki alabilirsiniz. 45 gün civarı bir süre alıyor bu işlemler.. Tabi şu an ki sistemde daha da hızlanmış olsa gerek..

 • ural dedi ki:

  aytac bey sizden bir konuda bana bilgi vermenizi istiyecektim.ben bundan 8 yıl önce azerbaycan bakuye geldim.ve burda ki eğitim muşavirliyine dosya actırmadan tıp fakultesini bitirdim.ilerde birgün türkıyede denklıge başvurursam bir sıkıntı yaratır mı bu durum.bilgılendırırsenız sevınırım

 • ismail dedi ki:

  Bilgi için teşekkürler

 • Abdurrahman dedi ki:

  slm bilgilerin için tşk ederim yalnız kargo ile göndermek istiyorum sizce nekadar güvenli olur yada işlem daha uzun mu sürer.

 • gokhantek dedi ki:

  Faydalı olucak sağol…


*